• 771900_92460165-920.jpg
  • 1191636_40304955-920.jpg
Vytisknout

Oscillococcinum. Zázrak nebo nebezpečný lék?

Napsal Jiřina Tuháčková.

kachnaPan Vlk má chřipku. Volá svému homeopatovi a ten se ho vyptává, co se nemocí změnilo. Pan Vlk má těžké nohy, hrozně těžkou hlavu, víčka mu padají, cítí se hrozně slabý, vůbec nemá chuť pít. Teplota na teploměru se pohybuje kolem 37°C. Když vyleze z postele, má pocit, že se mu nohy podlamují. Dostane homeopatický lék Gelsemium, protože jeho chřipka odpovídá příznakům typickým pro lék Gelsemium. Pak volá homeopatovi kvůli chřipce pan Kočka. Jeho chřipka je úplně jiná, má velkou žízeň, chce výhradně studené pití, cítí se rozlámaný, ale bolí ho hlavně záda v kříži a svaly, při horečce nevydrží v klidu, neustále se převrací, naměřil si 38,8°C. Homeopat mu předepíše Eupatorium perfoliatum, protože jeho chřipka má příznaky tohoto léku.

Nejen když je venku bílo, přichází čas na Oscillo! Bez něj ani omylem, všude chodím s Oscillem...

PROČ si vlastně nevezmou Oscillo?!

Co je možné zjistit o Oscillu

Klasická homeopatie je při léčení úspěšná z toho důvodu, že neléčí podle diagnózy, ale zajímá se, jaké má příznaky konkrétní pacient. V souladu se zásadou "podobné se léčí podobným" proto homeopat každému pacientovi hledá lék, který odpovídá jeho příznakům. Tak, jak to udělal homeopat pana Vlka a pana Kočky.

Jaké příznaky jsou typické pro lék Oscillococcinum, to bohužel nevíme. Informace o homeopatických lécích najde homeopat v tzv. materiích medikách, knihách o lécích. Někteří autoři popisují léky hodně podrobně, někteří třeba jen na jednu stránku. V některých materiích medikách je popsáno pár léků, v jiných velké množství. Nicméně Oscilococcinum jsem nenašla v žádné z nich.

Webové stránky firmy Boiron, tedy výrobce, jsou velmi stručné. "Indikace doporučená výrobcem: Chřipka, prevence chřipky." Ale už neuvádějí, zda tato chřipka odpovídá nemoci pana Vlka, pana Kočky nebo má příznaky zcela jiné. Nezapomeňme, že oba pánové měli chřipku, ale její projevy se u každého z nich lišily. 

V knize Homeopatická terapie od nakladatelství Boiron je o Oscillu zmínka: "Lék je připravován z filtrovaného aseptického autolyzátu srdce a jater pyžmovky veliké (Anas Barbariae). Ten obsahuje obrovské množství aminokyselin, které pravděpodobně zvyšují potenciál obranných mechanismů organismu proti infekčním činitelům a zvláště proti virům." Potence 200K ale žádné aminokyseliny neobsahuje, tato potence už neobsahuje žádnou molekulu původní látky, protože při ředění byla překročena Avogadrova konstanta. Stejně tak jako Belladonna 200K už neobsahuje žádnou molekulu rulíku zlomocného, prudkého jedu, ze kterého byla vyrobena.

Více informací je na webových stránkách Boiron USA. "Oscillococcinum temporarily relieves flu-like symptoms such as feeling run down, body aches, chills and fever." V překladu: "Oscillococcinum dočasně zmírňuje příznaky podobné chřipce jako je schvácenost, bolavé tělo, třesavka a horečka." To jsou hodně obecné příznaky! Kromě toho jsou zarážející slova "dočasně" a "zmírňuje". Od homeopatik pacient i homeopat očekávají, že tu chřipku vyléčí, ne že zmírní příznaky. A že ho té chřípky zbaví, protože pacient samozřejmě nechce, aby se mu nemoc třeba za deset dní vrátila.

A tak jedna moje známá napsala dotaz firmě Boiron, chtěla vědět, co to znamená "chřipkový stav" a jak se liší na příklad od chřipky pánů Vlka a Kočky. Odpověď přišla příjemně rychle: "Oscillococcinum je homeopatický lék na prevenci viróz a chřikových stavů. Tento efekt má díky tomu, že zvyšuje obranyschopnost organismu. Pokud již chřipkový stav /ale i stav nachlazení/ vypukne, pak lék výrazně zkracuje průběh onemocnění. U polykomponetních léků , mezi něž Oscilloc. patří, se vychází z obecných příznaků jasných diagnóz u většiny lidí - např. průběh chřipky, nevolnosti v autě, atd. Ale i tam jde u výběru léků do těchto "směsí" o princip 'podobné léčí se podobným', jen odpadá samozřejmě rozbor toho jedninečného a zvláštního u daného jedince."

Můj názor je, že pokud odpadá zjišťování toho jedinečného a zvláštního u daného pacienta, tak se homeopat přestává řídit základním pravidlem homeopatie, že "podobné se léčí podobným". Nezná příznaky charakteristické pro lék Oscillococcinum, proto nemůže posoudit, zda tento lék odpovídá příznakům zjištěným u pacienta.

Kromě toho klasický homeopat se snaží právě zjistit, čím se tento pacient s chřipkou liší od jiného pacienta s chřipkou. Čím je jedinečný. Nezajímají ho obecné příznaky chřipky, které najde u většiny pacientů (každý pacient je unavený, většině teče z nosu). Zajímá ho jakou má ten výtok z nosu barvu, jakou má pacient potřebu pít, zda potřebuje teplo, čerstvý vzduch nebo společnost... Právě tyto údaje navedou homeopata na lék. Takový postup je sice pracnější, vyžaduje více znalostí, ale přináší nesrovnatelně lepší výsledky.

No a co? Proč vadí, že neznáme příznaky Oscillococcina?

Oscillococcinum je řazeno mezi polykomponenty. Ovšem zatímco ostatní léky v této kategorii jsou v potencích 3 až 6CH, tedy velmi nízkých potencích (= velmi malá síla léku), tak Oscillo se prodává v potenci 200K. Takový lék už může ublížit.

Pokud pacient bere správný lék, tedy lék odpovídající jeho potížím, tak lék léčí a vede organismus ke zdraví. V případě horečky to znamená, že horečka zůstává (je to obranná reakce imunitního systému), ale nemocný ji najednou dobře snáší, zlepší se mu nálada, fyzické problémy mizí, ty nejzávažnější nejdříve, neobjeví se únava po prodělané nemoci.

Pokud pacient bere lék, který s jeho potížemi nemá nic společného, tak se nestane nic. Pouze bere-li pacient tento lék ve vyšší potenci a dávku opakuje, tak dojde k tzv. provingu, tedy lék vyvolá to, co má léčit. Tady záleží na individuální citlivosti každého pacienta, protože u někoho dojde k provingu rychle, u někoho je potřeba více dávek. V případě provingu má pacient ke svým potížím dočasně ještě nové potíže způsobené nesprávným lékem, tyto nové potíže postupně odezní, když se lék vysadí. Nebezpečí léku Oscillococcinum u této skupiny pacientů tkví v tom, že lék je prezentován jako "všelék" na chřipkové stavy. Když se po léku nestane nic, dojdou někteří pacienti k mylnému závěru, že homeopatie nefunguje. Masivní reklama na Oscillococcinum tak podle mého názoru poškozuje dobré jméno homeopatie.

Jiný problém nastává v případě, kdy je podaný lék častečně podobný léku správnému. Takový lék totiž vyvolá reakci, ale ta ta reakce není léčivá. Pokud má pacient dobrou imunitu, tak dojde pouze ke změně projevů nemoci na stejné úrovni (pacienta bolelo břicho, bolest ho nutila jít do předklonu, po podání léku ho sice břicho bolet přestalo, ale bolest se přesunula do nohou a je stejně intenzivní). Pokud má pacient slabší imunitu, tak dojde k potlačení, tedy určitá potíž zmizí, ale celkový stav se zhorší, místo původní potíže se může objevit nová, závažnější (pacient měl teplotu 38°C a pobolívalo ho v krku, po léku teplota zmizela, ale bolest v krku je nesnesitelná, pacient se cítí velmi unavený). Někteří nemocní uvádějí, že jim lék pomohl, ale často se ukáže, že lék jim pouze snížil teplotu. Mnozí pacienti bohužel nemají informace o tom, že horečka je během nemoci jedním z účinných nástrojů imunitního systému a proto mylně považují její snížení za zlepšení stavu.

Další otázkou je doporučení výrobce týkající se preventivního podávání Oscillococcina jednou týdně. Neznáme příznaky Oscilla, nemůžeme posoudit, zda odpovídají chronickému stavu pacienta. I tady může Oscillo být správným lékem nebo nesprávným. Pokud by byl správným lékem, pak by posílil imunitu. Ale jako lék podobný správnému způsobí při dlouhodobém užívání potlačení, jako nesprávný lék proving. Preventivní podávání jakéhokoliv homeopatického léku v potenci 200K bez znalosti příznaků takového léku se podobá spíše ruské ruletě a může mít podobný efekt.

Jako příklad je možné uvést jednoho našeho kamaráda. Byl přesvědčen, že mu Oscillo pomáhá, prorože když ho bolelo v krku, vzal si Oscillo a bolest v krku zmizela. Lék musel brát několik dní, obvykle to byly tři dny, někdy i déle. Ale tyto stavy se mu pravidelně vracely, v krku ho bolelo zhruba každé 4 týdny, takže efekt Oscilla byl skutečně dočasný (viz informace z webu Boiron USA výše). Proto bral Oscillo jednu sezónu i preventivně, a to dvakrát týdně. Frekvence nemocí se ovšem nezměnila, stále byl nemocný každý měsíc. Pak dostal lék, který byl vybrán na základě jeho příznaků. Veškeré problémy zmizely během jednoho dne, nemohl tomu ani uvěřit. Je to člověk s velmi dobrou úrovní zdraví, takže vybraný lék měl dlouhodobý efekt: Bolení v krku se objevilo až za více než půl roku, i když jeho velmi aktivní životní styl se nezměnil. Že nešlo o potlačení dokládá fakt, že nedošlo k žádnému zhoršení jeho celkového stavu - nezhoršila se ani psychika, ani mentální funkce, na fyzické rovině také nedošlo k žádnému zhoršení, neobjevil se ani žádný nový problém.

Takže...

miliony lidí berou v zimě Oscillococcinum podle doporučení výrobce jako prevenci virových onemocnění každý týden a žádné strašné věci se jim nedějí?

Ne ne, dějí. Oni si ovšem své potíže nespojují s užíváním "neškodných" homeopatik.

Vždy záleží na osobní volbě člověka, jaký způsob léčby nebo prevence zvolí. Ale je dobré vědět, jaká nebezpečí jsou s jednotlivými druhy léčby spojena. A je dobré nevěřit slepě reklamě.

 

Zdroj informací:

Veřejně přístupná odborná informační služba o léčivých přípravcích (VPOIS) firmy Boiron http://boiron.cz/cs/87-verejne-pristupna-odborna-informacni-sluzba-o-lecivych-pripravcich-vpois

Web Boiron USA http://www.childrensoscillo.com/about/facts-about-oscillo/

JOUANNY, Jacques, CRAPANNE, Jean-Bernard, DANCER, Henry, MASSON, Jean-Louis. HOMEOPATICKÁ TERAPIE Možnosti použití homeopatie v oblasti AKUTNÍCH ONEMOCNĚNÍ Díl 1. Praha: Nakladatelství Boiron, 2003. 74 s. a 78 s. ISBN 2-857 42-178-8

Odpověď paní MUDr. E. Bartlové (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) z 5. 11. 2012 na emailový dotaz paní J. Pajdové, co to znamená "chřipkový stav" a jak se liší od stavu typického pro jiné chřipkové léky

Zobrazeno: 49228x

© Malakulicka.cz, 2013 - 2014. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu není bez souhlasu autorek textu dovoleno.
Dotazy nebo připomínky k článkům pište na kulicka@malakulicka.cz.

Malá kulička na Google+