• 771900_92460165-920.jpg
  • 1191636_40304955-920.jpg
Vytisknout

Proč nepoužívat polykomponenty (složené léky)

Napsal Jiřina Tuháčková.

DSCF1758-001V lékárnách, v televizi i na Internetu na nás útočí reklama na homeopatika. Šetrná přírodní léčba, kdo by to nechtěl? Ale proč klasický homeopat tyto přípravky neužívá?

 

V reklamách na homeopatika se téměř bez výjimky objevují homeopatické přípravky složené z více homeopatických léků, tzv. polykomponentní přípravky. Příkladem je Stodal(R) ("Jde to s jedním sirupem", "Na všechny typy kašle".) nebo Drosetux(R) ("Šetrná přírodní léčba").
Hodně maminek vyzkoušelo Viburcol(R) ("Čípky pro kojence a děti při stavech neklidu s horečkou nebo bez horečky. Symptomatická léčba banálních infektů. Bolestivé prořezávání zoubků skrz dásně. Po očkování." Viz http://www.lekynainternetu.cz/p/viburcol-cipky/).

Klasický homeopat tyto přípravky nepoužívá. Zde jsou některé důvody:

Důvod první: V přípravku musí být správný lék

Polykomponent vždy obsahuje několik léků považované výrobcem za nejčastější na danou diagnózu, např. na ztrátu hlasu, chrapot. Přípravek ale nemusí obsahovat homeopatický lék, který potřebuje pacient. Tedy pokud pacient chraptí, potřebuje lék Causticum a použije přípravek Homeovox, nebude mít homeopatická léčba žádný efekt. Homeovox totiž obsahuje léky Aconitum, Arum triphyllum, Ferrum phosphoricum, Calendula, Euspongia, Belladonna, Mercurius, Hepar sulfur, Kali bichromicum, Populus candicans a Bryonia. Pacient si tento fakt ne vždy uvědomí. Někdy dojde k závěru, že homeopatie nefunguje.

Důvod druhý: Malá síla léku

Pokud bychom užívali nesprávný homeopatický lék příliš dlouho, vyvolá tzv. proving. To znamená, že lék vyvolá příznaky, které obvykle léčí. Nebezpečí, že dojde k provingu, narůstá s počtem dávek a je pravděpodobnější s vyšší potencí. Zřejmě z toho důvodu jsou jednotlivé léky v polykomponentních přípravcích v nízkých potencích (3CH, 6CH). Nízká potence znamená malou sílu léku.
To ale znamená, že pokud je v přípravku ten správný lék, je také v nízké potenci, má malou sílu. Pokud je nemoc rozjetá, nebude mít sílu jí zastavit, protože síla léku musí být o trochu větší, než je síla nemoci.

Důvod třetí: Účinek správného léku (similima) je narušován léky pouze podobnými správnému

Pokud je v polykomponentním přípravku náhodou správný lék, je tam spolu s ním také množství léků podobných tomuto správnému, protože byly vybrány nejčastější léky na danou diagnózu. Tyto podobné léky nezbytně narušují účinek similima, takže jeho účinek jistě nebude tak výrazný, jako kdybychom podali pouze similimum.

Důvod čtvrtý: Lék podobný správnému může způsobit zdánlivé zlepšení

Lék podobný správnému, pokud ho podáváme opakovaně, může na nějakou dobu některé příznaky nemoci potlačit. Pacient má pocit, že mu lék pomohl. Lék ale působí jen na některé nevýznamné příznaky nemoci, nikdy nezpůsobí celkové zlepšení stavu. Já kdysi užívala na bolení v krku lék Homeogene(R) 9. Bolest v krku byla vždy po použití menší. Ale nikdy nedošlo k odstranění únavy nebo zlepšení psychiky, uzdravování se nezrychlilo.

Důvod pátý: Který léčí, který škodí?

Pokud podám více léků najednou a pacientovi je líp, tak nevím, který způsobil zlepšení, tedy nevím, který lék zopakovat, aby se dosáhlo úplného uzdravení. Pokud je pacientovi hůř, tak nevím, co způsobilo zhoršení a který lék už nepoužívat.

Závěr:

Polykomponentní přípravky jsou určené pro lidi, kteří chtějí ušetřit za služby homeopata a myslí si, že brožurka z lékárny nebo článek z Internetu nahradí několikaleté studium homeopatie. Pokud je pacient s výsledky takové léčby spokojen, pak je vše v pořádku.  

 

Dotazy nebo připomínky k článku pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu není bez souhlasu autorek textu dovoleno. © Malakulicka.cz, 2013

jt

Zobrazeno: 7528x

© Malakulicka.cz, 2013 - 2014. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu není bez souhlasu autorek textu dovoleno.
Dotazy nebo připomínky k článkům pište na kulicka@malakulicka.cz.

Malá kulička na Google+