• 771900_92460165-920.jpg
  • 1191636_40304955-920.jpg
Vytisknout

Hierarchie v organismu a léčba "zevnitř ven"

Napsal Jiřina Tuháčková.

Hierarchie v organismu

Homeopatie patří do celostní medicíny. Lidský organismus je možné z tohoto pohledu rozdělit do tří rovin - fyzické, emocionální a mentální. Můžeme je zobrazit jako kužely. Vnější rovinou je fyzická rovina, je to vlastně okraj organismu. Pod ní se nachází rovina emocionální (psychika, pocity). Nejvnitřnější a nejdůležitější rovinou organismu je rovina mentální (myšlení, intelekt). 

 

 

Roviny organismu (kužely) podle G. Vithoulkase

 

I na těchto rovinách panuje určitá hierarchie. Je možné jí zobrazit tak, jak to ukazuje následující obrázek (rámečky jednotlivých rovin byly posunuty tak, aby odpovídaly kuželům).

Z obrázku je vidět, že nejméně závažným onemocněním je onemocnění na kůži, tedy ekzémy, vyrážky, je to také velmi časté onemocnění. Nejzávažnějším problémem na fyzické rovině jsou onemocnění nervové soustavy, to znamená onemocnění mozku, páteře, nervů.

Nejmenší závažnost na emocionální rovině má nespokojenost, kterou za svůj život zažije každý. Na opačném konci najdeme sebevražedné deprese, které mohou ohrozit dokonce život. Obvykle používaný výraz deprese je nepřesný, v tabulce ho najdeme pod pojmy smutek, apatie.

Problémy na mentální rovině jsou mnohem závažnější než ostatní a také hůře léčitelné.

Hierarchie organismu

Obranný systém organismu má svou inteligenci, pustí nemoc jen tak hluboko do organismu, jak musí. Pokud je obranný mechanismus silný, nemá jeho majitel žádnou vážnější nemoc, jen povrchové problémy. Pokud je ovšem slabý, je nucen pustit nemoc do organismu hluboko, proto takový člověk trpí např. závažným onemocněním nervové soustravy, sebevražednými depresemi nebo je zasažen intelekt, tedy pacient je mentálně nemocný.
 

Proč je nutné hierarchii v organismu znát?

V homeopatické léčbě je nutné dodržovat Heringovy zákony homeopatické léčby. První z těchto zákonů říká, že léčba musí probíhat zevnitř ven.

Pokud probíhá zevnitř ven, znamená to, že homeopatický lék vytlačuje nemoc z organismu, má léčivý efekt. V tabulce je vidět, že lék může změnit např. sebevražedné deprese na lehké neurologické symptomy.

Pokud určitý problém zmizí a je nahrazen problémem závažnějším (např. ekzém zmizí, ale objeví se astma), pak lék neměl léčebný účinek, ale potlačující, zatlačil nemoc hlouběji do organismu. Potlačení je opakem léčení. Zelené šipky v tabulce jsou příkladem léčebného efektu, červená šipka příkladem potlačení.

Cílem jakékoliv léčby by mělo být léčení, tedy vytlačování nemoci z organismu. 

Zdroj:

VITHOULKAS, George. Homeopatická věda. Praha: Alternativa, 1997. 40 s. a 62-63 s. ISBN 80-85993-35-X

ZACHARIÁŠ, Petr. Přednášky na Prague College of Classical Homeopathy

 

Dotazy nebo připomínky k článku pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu není bez souhlasu autorek textu dovoleno. © Malakulicka.cz, 2012

jt

Zobrazeno: 6532x

© Malakulicka.cz, 2013 - 2014. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu není bez souhlasu autorek textu dovoleno.
Dotazy nebo připomínky k článkům pište na kulicka@malakulicka.cz.

Malá kulička na Google+